12 jedinečných miest Slovinska

Publikované 07.10.2019

Slovinsko je jedna z najkrajších krajín Európy hoci sa stále vyhýba záujmu masového turizmu. Vďaka  rozlohe krajiny sa môžete ubytovať na jednom mieste a postupne navštíviť všetky dôležité pamiatky a zaujímavosti. Slovinsko má tiež veľké množstvo hotelov s termálnymi kúpeľami za veľmi výhodné ceny. Po výletoch  môžete v kúpeľoch dopriať zaslúžený odpočinok. Stredomorská klíma celoročne zaručuje príjemné teploty. Julské Alpy sú zas ideálne pre zimné športy aj letnú turistiku. Slovinsko rozhodne stojí za návštevu, tak ho neváhajte navštíviť. Je tiež jedinou krajinou, ktorá v roku 2016 získala označenie Zelený cestovný ciel.  Slovinsko je samo o sebe  veľmi zelené, ale vďaka ekologickému turizmu je zaručený šetrný prístup k prírode a zároveň udržateľnosť cestovného ruchu.

 1. Ľubľana

Ľubľana je hlavným mestom Slovinska a má necelých 280 000 obyvateľov . Je tiež najväčším mestom Slovinska a vďaka kultúrnym vplyvom z okolitých štátov tu objavíte taliansky aj rakúsky vplyv, ktorý sa odráža aj v architektúre mesta. Krásne je predovšetkým staré mesto a ľubľanský hrad. Na architektúre mesta sa podieľal aj architekt Plečnik, ktorý prestaval aj časti Pražského hradu za Masaryka. Mesto je tiež kultúrnym centrom a nájdete v ňom obrovské množstvo galérií. Toto všetko nájdete v okolí prekrásnej rieky Ľubľanica, ktorá tečie centrom mesta.

 1. Adrenalin v Bovci

Na severe Slovinska sa nachádza Bovec. Toto horské mesto ponúka veľa možností ako zažiť pravý adrenalín. Môžete sa previesť na kajaku po rieke, alebo dokonca raftovať. Môžete tiež ísť na túru okolo kaňonov. Tie sú navzájom poprepájané a navzájom sa odlišujú rôznymi stupňami náročnosti túr. Z kaňonu Sušec môžete vyraziť na jednoduchší track. Pôjdete skrz jaskynné výbežky, uvidíte Globoški potok a môžete sa vykúpať v jednom z prírodných bazénov.

 1. Idylka pri jazere Zelenci

Toto modrozelené jazero sa nachádza v prírodnej rezervácii kúsok od Bovce. Národný park Triglav je jedným z najkrajších národných parkov v Slovinsku a rozhodne stojí za návštevu. Divoká príroda, dramatické horské panorámy a všadeprítomná zeleň. V blízkosti jazera môžete objaviť aj veľké množstvo prameňov a rezervár je domovom pre mnoho jedinečných rastlín. V krajine plnej močarísk sú zapasované drevené mostíky, aby návštevníci nevyrušovali hniezdiace vtáčiky.

 1. Bledské jazero - najfotografovanejšie miesto Slovinska

Jazero sa nachádza priamo pri meste Bled v Gorenjska regióne. Pobrežie jazera určite poznáte z fotiek na internete. Uprostred jazera sa totiž nachádza malý ostrovček s kostolom Nanebovzatia Panny Marie a to vytvára  krásnu malebnosť tejto krajinu. Kvôli návšteve kostola musíte vystúpiť po 99 schodoch. A určite nezabudnite  zazvoniť na kostolný zvon. Legenda hovorí, že po zazvonení na zvon sa Vám splní Vaše prianie. Ako sa však na ostrov dostať?  Môžete si vybrať z veľkej škály možností. Môžete sa priplaviť, dopádlovať sami požičanou loďou alebo dokonca doplávať, ak si nezabudnete plavky. V lete má voda v jazere príjemnú teplotu. Jazero je len 80 km od rakúskych hraníc. V zime sa tu zas môžete vyblázniť pri zimných športoch v jednom z lyžiarskych stredísk.

 1. Návšteva jaskyne Grotte Postojna

Táto jaskyňa patrí medzi najnavštevovanejšie jaskyne v Slovinsku. Prehliadková trasa v nej je dlhá 5 km, ale môžete si vybrať aj cestu vláčikom, pričom prejdete len 1,8 km. V jaskynných tuneloch môžete objaviť veľa úkazov ako stalagmity, stalagnáty, kvaple a jaskynné jazerá. V jaskyni môžete zahliadnuť aj Macaráta jaskynného - Jaskyniara vodného, ktorý tam žije. Jedná sa o endemického obojživelníka a nachádzajúceho sa jedine v Dinárskom krase. Preto nesie prezívku dieťa draka. Najkrajší stalagmit je vysoký päť metrov. Ten môžete pozorovať zo všetkých uhlov, nakoľko má pri rôznom osvetlení vždy trochu inú farbu.

 1. Múzejný vlak s dych berúcou scenériou

Od Bledského jazera môžete odviesť vyhliadkovým vlakom.  Zo stanice Jesenice pôjdete do hlavného mesta asi hodinu. Tam môžete prestúpiť na parný vlak a previesť sa po prekrásnej slovinskej krajine. Uvidíte krásne mesto Bled, Julské Alpy a Bohinj údolie. Pritom pôjdete cez krásny kamenný most, ktorý je postavený nad tyrkysovou riekou Soča. Vlak jazdí len vo vybraných dňoch a preto je vhodné sa vopred poinformovať.

 1. Mesto pri Dráve

Maribor, druhé najväčšie  mesto,  sa nachádza kúsok od Rakúska. V meste nájdete krásny zámok, katedrálu a baziliku.  Celé staré mesto je naozaj prekrásne. Farebné barokové domy a za nimi panoráma horského masívu Pohorje.  V zime môžete využiť lyžiarsky areál Mariborsko Pohorje. Okolie mesta je známe svojimi vinicami a najlepšie víno je z regiónu Slovenské Gorice.

 1. Koper, mesto pri Jadranskom mori

Koper je jediné prístavné mesto v Slovinsku. Zaujímavým na meste však nie je len prístav, ale tiež historické centrum mesta, ktoré pochádza z 15. storočia. Uvidieť môžete prestavaný palác a katedrálu Panny Márie. Určite sa prejdite úzkymi uličkami mesta a nechajte sa rozmaznávať čerstvou slovinskou gastronómiou.

 1. Piran – klenot slovinského pobrežia

Na pobreží Jadranského mora  sa nachádza ďalšie krásne mesto. To je priamo na hraniciach s Talianskom a je ovplyvnené architektúrou Benátok. To mestu dodáva mediteránnu (stredozemskú) atmosféru. Hlavným námestím je námestie Tartini. Pri ňom sa taktiež nachádza väčšina pamiatok ako benátsky dom, katedrála svätého Jiřího a kúsok od mesta môžete navštíviť jednu z mnohých sušiarní soli.

 1. Velika Planina, alpská dedinka v Julských Alpách

Pokiaľ chcete objaviť tradičnú architektúru uprostred Alp, určite navštívte Velikou Planinu. Tam objavíte jednu z mála zachovaných vysoko alpských dediniek v Európe. Do dediny sa môžete priviesť lanovkou z Kamniška-Bistrica-Tal do Šimnovec. Na konci leta je návšteva ešte krajšia, nakoľko pastieri ženú svoje  kravy späť do Velika Planina a preto budete počuť všadeprítomný zvuk kravských zvonov. K tomu budete mať prekrásny výhľad na jedinečnú alpskú prírodu.

 1. Hrad Celje

Tento historický hrad sa nachádza na východe Slovinska. Vďaka svojej rozlohe je najväčším slovinským hradom. V roku 1333 sa stal  majetkom pána z Celje. Následne si ho vymenilo veľa majiteľov v často spletitých šľachtických sporoch dokonca aj vraždách. Od roku 1456 hrad strácal na význame a pomaly sa začal rozpadávať. Našťastie bol aj reštaurovaný a tak ho môžete navštíviť aj dnes. Otvorený je od júna do augusta. V Žaleci, ktorý sa nachádza 12 km od hradu, môžete navštíviť prvú pivnú studňu v Európe. Môžete si sami načapovať a ochutnať niektorý alebo všetky z piatich druhov piva, ktoré z nej vytekajú.

 1. Predjamský hrad – hrad zasadený do skaly

Tento hrad sa nachádza 40 km od Ľubľane a stojí majestátne vo výške 123 metrov nad potokom Lokva. Hrad je napojený na jaskynný systém, ktorý je druhým najrozsiahlejším v Slovinsku. Prvé zmienky o hrade sú z roku 1274 a v 15. storočí prešiel rozsiahlou renesančnou prestavbou. Hrad je jedinečný svojou polohou v skale a preto rozhodne nevynechajte jeho návštevu.