Aké lieky si môžete vziať na dovolenku?

Publikované 07.10.2019

Pokiaľ sa chystáte na dovolenku do inej krajiny EU, môže nastať situácia, že si budete musieť zájsť pre lieky na predpis počas dovolenky. Na predpise musia byť uvedené všetky potrebné informácie. Je tiež vhodné sa vopred informovať, či Vám lieky zaplatí poisťovňa alebo či si ich môžete nechať spätne preplatiť. Voľno predajné    lieky môžete kúpiť po celej Európskej únii.

Čo musí obsahovať recept:

Recepty nemajú pevne stanovený formát. Väčšinou je už vopred vyhotovené tlačivo predpisu pre našich lekárov dostačujúce a v lekárňach EU by ste nemali mať pri výbere liekov problémy. Musí však obsahovať údaje o pacientovi, teda meno a priezvisko a dátum vydania receptu. Ďalej musí recept obsahovať informácie o predpisujúcom lekárovi. To znamená meno, adresa a odborná kvalifikácia. Vyžadovaný je tiež vlastný alebo elektronický podpis. Dôležité sú samozrejme aj informácie o liečive. Na recepte musí byť napísaný názov, forma podávania, množstvo, dávkovanie a sila liečiva.

Pred cestou sa preto uistite, že je všetko vyplnené, aby pri výdaji liekov nedošlo k žiadnym problémom. Vydanie liekov sa tiež riadi vnútornými predpismi štátu a preto aj ich vydanie podlieha vnútorným zákonom. Nemusí Vám byť preto vydané rovnaké množstvo ako na recepte.

Pokiaľ si zriadite európske zdravotné poistenie EHIC, tak s ním máte nárok na neodkladnú zdravotnú starostlivosť v rozsahu, v ako je poskytovaná poistencom daného štátu. Pri uplatnení receptu ukážte aj zdravotný preukaz. Takto budete platiť rovnaký poplatok ako poistenci daného štátu.

Nikdy si však nezabudnite vziať účet, aby ste si lieky mohli prípadne nechať preplatiť.

Lieky pre osobné užitie môžete spravidla previesť cez hranice bez problémov. Taktiež si môžete priviesť lieky pre osobné použitie zo zahraničia domov, Aj keď lieky zatiaľ nie sú napríklad v Európskej únii schválené. Výnimky však môžu tvoriť lieky proti bolesti ako morfium, metadon či metylfenidát. Pacienti väčšinou môžu mať pri sebe adekvátne množstvo predpísaných liekov, ktoré zodpovedá trvaniu dovolenky. Je však lepšie, nechať si lieky potvrdiť lekárom a mať so sebou potvrdenie. Najlepšie je ho mať v anglickom jazyku. Je dôležité, aby bolo na ňom uvedené dávkovanie, obsiahnuté látky liečiva a dĺžka cesty. Niektoré štáty aj napriek tomuto import liekov do svojej krajiny zakazujú.

Pre istotu sa informujte na Ministerstve zahraničných vecí Slovenskej republiky. Napríklad Spojené arabské emiráty zakazujú import liekov na utíšenie bolesti. Prevažne tie, ktoré obsahujú kodeín alebo tramadol. Za ich držanie Vás môže čakať pokuta a v horšom prípade dokonca aj pobyt vo vezení. V Singapure sú zas zakázané lieky na spanie bez potvrdenia od lekára. V Indonézii sú problematické lieky na spanie a prášky obsahujúce kodeín. Tie sú totiž v krajine zakázané