Benátky zaviedli turistickú taxu

Publikované 07.10.2019

Benátky už dlhodobo bojujú proti neprimerane vysokému turizmu. Mnoho Benátčanov sa už stiahlo z historického centra mesta a tak vznikol trochu bizarní turistický skanzen. Kvôli tomu mesto bojuje za svoje zachovanie a od mája tohto roku zaviedlo turistickú taxu, aby zamedzilo návalom turistov.

Všetci návštevníci mesta musia zaplatiť denný vstup. Jeho výška závisí od ročného obdobia a pohybuje sa v rozmedzí 3 - 10 eur. Návštevník, ktorý bude v meste nocovať, daň uhradiť nemusí, nakoľko už  platí pobytovú daň. Čiastka má slúžiť k udržaniu historického mesta. Je postavené na drevených koloch osadených v mori. Tejto časti mesta hrozí čím ďalej tým viac zatopenie v súvislosti so stúpajúcou morskou hladinou. Aj preto sa rada mesta snaží regulovať jeho návštevnosť.

Najvyššia daň bude cez sviatky, kedy je nával do mesta najsilnejší. Cez deň Benátky navštívi okolo 130 000 turistov, pričom v centre mesta žije len 54 000 ľudí. Väčšina turistov pochádza z vyhliadkových lodí, ktoré sa v meste zdržia len pár hodín. Taliani ich prezývajú  „mordi e fuggi“ čo znamená „najedz sa a uteč“. Toto samozrejme mení aj ráz mesta, v ktorom je čím ďalej tým menej služieb pre stálych obyvateľov. Supermarkety ustupujú reštauráciám, kaderníctva  obchodom so suvenírmi. Preto sa stále viac obyvateľov sťahuje na pevninu a Benátky sa tak postupne stávajú cez deň mestom turistov a cez noc mestom duchov.

A pritom sa historické paláce nezaobídu bez svojich obyvateľov. Čím sú opustenejšie, tím viac chátrajú a tak sa mestu postupne rozpadávajú budovy, ktoré ho preslávili. Paláce postavené na vode potrebujú svojich stálych obyvateľov, aby im udržiavali konštantnú vlhkosť.