Egypt zakazal plastové vrecúška

Publikované 07.10.2019

Od soboty 01. 06. 2019 platí v Egypte zákaz plastových vrecúšok. V krajine boli zavedené papierové vrecúška, ktoré majú byť šetrnejšie k životnému prostrediu. Afrika už dlhšiu dobu súperí s nadmerným plastovým odpadom a Egypt je po Burundii, Rwande a Kene ďalším štátom, ktorý predaj plastových tašiek zakázal.

Zatiaľ ide o skúšobný projekt, nakoľko papierové vrecká sú drahšie. Taktiež sa v horúcom počasí môže stať, že sa ovocie v nich spotí a vrecúško sa následne rozpustí. Preto zatiaľ nie je popularita papierových vrecúšok veľká. V niektorých štátoch sa plastové vrecká dokonca pašujú. 

Spotreba jednorazových plastových vrecúšok je však obrovská a aj malá samoobsluha denne spotrebuje 50 kg plastových vrecúšok určených na jedno použitie. Zákaz plastových odpadov je zameraný aj na turizmus a hotely.

Pomaly dochádza aj k nahrádzaniu jednorazového riadu určeného pre rýchle občerstvenie a plastových fliaš s  vodou, ktorá sa teraz balí do sklenených fľašiek. Hurgada by sa takto mala stať prvým mestom bez jednorazového plastu. Turisti považujú tieto zmeny za veľmi pozitívne a určite to ocení aj naša planéta.