Kapverdy - trochu iná Afrika

Publikované 27.03.2019

Kapverdy sú síce súčasť Afriky, ale nie sú súčasťou afrického kontinentu. Súostrovie zložené zo 14 ostrovov vzniklo na základe magmatickej činnosti podmorskej sopky. Vďaka klimatickým rozdielom má každý ostrov celkom iné podnebie. Na jednom sú ploché púštne krajiny a na inom bohatá džungľa. Objavíte na nich tiež divoko rastúce mangovníky, banánovníky a citrusy. Celoročne sú na ostrovoch vysoké teploty pohybujúce sa v rozmedzí 23 a 30 stupňov, pričom počas noci zvyknú klesnúť približne na 22 stupňov. Od augusta do septembra je na ostrovoch obdobie dažďov.

Úradným jazykom na ostrovoch je portugalčina, ale rozpráva sa národným jazykom, ktorým je kapverdská kreolčina. Medzi obľúbené jedlá obyvateľov patria hlavne výborné husté polievky z jedného hrnca, do ktorých sa pridáva veľké množstvo mäsa. Národným jedlom ja Cachupa, je to súhra kukurice, cibule, zelených banánov, maniokov, batátov, paradajok, fazule, tekvice, kapusty a údenej salámy. Toto všetko je dochutené vavrínovými listami, cesnakom a pimentovým korením. Aj keď tento popis pôsobí ako obrovská kombinácia všehochuti, výsledok Vás prekvapí a lahodne zjednotí Vašu chuť. Ako dezert si môžete dať krém z kokosu, manga alebo kávový puding.

Nočný život je na každom ostrove iný. Vo veľkých mestách sú bary a nočné kluby, ktoré sa otvárajú vo večerných hodinách. Vo vidieckych oblastiach platí nočný klud po 22 hodine, hoci národné sviatky sú vždy dôvodom k veľkých oslavám.

Sal - raj surfistov.

Už z lietadla uvidíte, že je ostrov obklopený žltými piesočnými plážami, ale ponúka tiež bohatú vegetáciu. Okrem piesočných dún sú na ostrove malé oázy. Ostrov bol dlho centrom ťažby soli, preto je aj pomenovaný Sal - ako soľ. Prší tu len zriedka, a preto je to ideálny ostrov pre plážovú dovolenku. Pláže ostrova sú obľúbeným cieľom všetkých surfistov. Najkrajšie pláže sú v okolí dedinky Santa Maria. V jednotlivých dedinách nájdete malebné reštaurácie, domčeky v pastelových farbách, butiky, obchody a prístav, v ktorom bola predtým ťažba soli.

Vôkol tejto lokality sú tiež podmorské jaskyne a útesy. Najživším miestom je Espargos. Je to dedinka nachádzajúca sa vo vnútrozemí. Pôvodné centrum ťažby soli je ešte aj dnes známe jej ťažbou. V soľných jazerách sa stále môžete okúpať, pokiaľ však zaplatíte vstup.

Boa Vista - tajný tip pre Vašu dovolenku.

Ostrov, ktorý je menej známy ako Sal, je tiež rajom pre dovolenkárov. Krajina je plná piesočných dún  predelená len nízkym skalnatým pohorím. Hlavným mestom ostrova je Sal Rei, ktorý je najpopulárnejším miestom na ostrove. Zároveň však platí, že tento ostrov je menej navštevovaný než Sal. Praça de Santa Isabel je hlavným námestím mesta. Stretávajú sa na ňom všetci predavači a predávajú ľudové umenie a čerstvé potraviny. Tiež je miestom stretávania mladých ľudí. Je posiate farebnými pavilónmi s kvetinami, ktoré navodzujú uvoľnenú atmosféru. Boa Vista ponúka veľké množstvo nádherných kostolov vo farbách piesku a rôznych odtieňov modrej ako Igreja da Santa Isabel a Praça de Santa Isabel. Medzi najkrajšie pláže patrí Praia do Estoril.

Santiago - najväčší ostrov súostrovia

Vďaka svojej veľkosti je tento ostrov tiež najrozmanitejší. Nachádzajú sa na ňom pusté stepné oblasti, ale aj zelené údolia. Krásne pláže a vysoké hory. Turizmu je však tento ostrov len málo otvorený a panuje na ňom skôr drsnejšia, hlasná a hektická atmosféra. Kostol Nossa Senhora da Graca a pevnosť Bateira sú najkrajšími pozostatkami koloniálnej doby. Z pevnosti je prekrásny výhľad na more. Na pláži Praia Gamboa sa pravidelne konajú veľké hudobné festivaly. Tento ostrov však žije po celý rok a je na ňom veľké množstvo barov a nočných klubov.

Prekrásne je tiež bývalé hlavné mesto Cidade da Ribeira Grande de Santiago. V roku 2009 bolo pripísané na zoznam UNESCO a zvolené za svetové kultúrne dedičstvo. Malé domčeky pripomínajú portugalskú nadvládu nad ostrovom. Z pláží, obklopených kokosovými palmami, sú vidieť vrcholky hôr. Na ostrove nájdete aj lávové pláže, ktoré sa trblietajú pri svite slnka.