Navštívte ostrov mnohých tvárí, fascinujúca Sicília

Publikované 28.11.2019

Sicília je ostrov nachádzajúci sa na úplnom úpätí Talianska. Ostrov má päť miliónov obyvateľov. Je známy predovšetkým svojím hlavným mestom Palermom. Sicília však ponúka omnoho viac ako len Palermo. Krásne pláže, putovanie po sopkách a potápanie, a toto všetko bez húfov turistov, keďže ostrov je stále mimo záujmu masového turizmu.

Sicília je najväčším ostrovom Stredozemného mora. Nachádza sa medzi Tyrhenským, Iónskym a Stredozemným morom. Je obľúbený predovšetkým medzi milovníkmi krásnych a nepreplnených pláží a milovníkmi aktívnej dovolenky. Môžete tu surfovať, potápať sa alebo putovať po horách. Krásne sú tiež prejazdy horami na bicykloch alebo prechádzky vôkol sopky Etny.

Najlepším časom pre návštevu ostrova sú letné mesiace. V lete je na ostrove desať až jedenásť slnečných hodín denne a teploty okolo 40 stupňov lákajúce ku kúpaniu. Pokiaľ chcete na ostrove prežiť radšej aktívnu dovolenku, tak sú ideálnymi mesiacmi apríl a máj a na jeseň september a október. V týchto mesiacoch sa teplota pohybuje medzi 20 a 30 stupňami. Zima je aj na tomto ostrove šedá a sprevádzaná častými prehánkami. V januári je dokonca na ostrove len 10 stupňov. Ďalšou výhodou cestovania mimo sezónu sú prázdne pláže a omnoho výhodnejšie ceny hotelov.

Sopka Etna, ktorú tiež nájdete na ostrove je najväčšou aktívnou sopkou Európy. Je pod ochranou UNESCO. Kúsok od sopky sa nachádza mestečko Taormina. Je najobľúbenejšou dovolenkovou destináciou. Ponúka krásne pláže, skvelé hotely a zaujímavé pamiatky. Jej úzke uličky ukrývajú množstvo nádherných palácov a ponúka aj miesta s prekrásnymi panorámami. Za návštevu stoja aj skaliská medzi Messinou a Cataniou, ktoré sa týčia do výšky až 200 metrov. Z ich máte prekrásnu vyhliadku na more aj prírodu ostrova.

Mondello pôvodne rybárska dedinka, je predmestím Palerma. Aj pri nej nájdete prekrásne pláže, ale tu sú skôr miestom odpočinku. Pre milovníkov vodných športov sú však rajom. To platí aj pre tých, ktorý si chcú užiť nočný život ostrova. Ďalšími krásnymi letoviskami sú Marina di Ragusa, San Vito Lo Capo, Scopello, Cefalu. Avšak pobrežie dlhé 1150 km poskytne miesto každému, kto hľadá nádhernou pláž.

Palermo je hlavným mestom Sicílie, ale taktiež mestom s najbohatšou históriou. Je pulzujúcim mestom ležiacim pri krásnej zátoke. K hlavným pamiatkam patrí katedrála, operný dom, Palazzo Reale a Porta Nuova. Pri prechádzke uličkami Palerma si môžete oddýchnuť v jednej z mnohých krásnych talianskych kaviarní alebo tiež sledovať okolitý život nad pohárikom červeného vína. Navštíviť sa oplatí aj niektorý z mnohých trhov. Majú vlastnú atmosféru a nájdete tam lokálne potraviny a čerstvé ryby. Ochutnať ich môžete aj v jednom zo street foodových stánkov. Sám Goethe veľmi chválil miestnu botanickú záhradu, ktorá doteraz určite stojí za návštevu. Taktiež môžete vystúpiť na horu Monte Pellgrino, z ktorej je nádherný výhľad na more aj mesto.

Druhom najväčším mestom je Catania, ktoré je zaujímavé aj svojou špecifickou polohou pri sopke Etna. Pri meste sa nachádza aj krásny prírodný rezervár Oasi del Simeto. A určite nezabudnite navštíviť centrum mesta, ktoré nesie názov Storico. Uvidíte nádherné barokové paláce, piazzu Duomo, Castello Ursini slávneho rodu Ursinu a divadlo Massimo Bellini. Kúsok od mesta sa nachádza tiež 60 000 hektárov veľký národný park Regionale dell’Etna.

Messina, tretie najväčšie mesto, taktiež stojí za návštevu. Jeho vodný kanál široký 3 až 8 km oddeľuje ostrov od talianskej pevniny. Messina je dokonca spomenutá už v Odyssei, kde Odysseus musí so svojimi námorníkmi preplávať týmto zúžením. V meste nájdete katedrálu San Maria Assunta a kostol Chiesa San Francesco d Assisi. Nachádza sa tu tiež veľké množstvo palácov a starých hradov. Pri meste sa nachádza chránené územie Laguna Marinello.

Syrakus je dedinka, ktorá tiež patrí do svetového dedičstva UNESCO. Zvolená bola vďaka svojmu prekrásnemu historickému centru. Navštívte krásne hlavné námestie Piazzu del Duomo. Nájdete tu tiež katedrálu, ktorá je symbolom tohto mestečka. Oddýchnuť si môžete v niektorej z množstva kaviarní, ktoré čakajú na Vašu návštevu.

Val di Noto je zoskupenie ôsmich miest z obdobia neskorého baroku  na juhu ostrova. V neskorom stredoveku boli zničené mohutným zemetrasením. Preto boli v baroku postavené znovu a sú dokladom krásy barokového slohu Tiež sú chránené UNESCOm.

Pre všetkých, ktorí by chceli zažiť aj gurmánsky zážitok na dovolenke máme tieto tipy. Na ostrove nájdete tiež klasické talianske pokrmy ako pizzu a pastu. Medzi delikatesy však patria aj ryby. Tie sú na Sicílii hlavnou stravou a sú servírované či už s cestovinami alebo so šalátom, hranolkami alebo rizotom. Ryba je servírovaná vždy čerstva, väčšinou chytená v ten deň. Typickým pokrmom ostrova sú Arancini. Sú to vyprážané plnené ryžové guličky, ktoré sú podávané ako predkrm. Typické sú aj cannoli plnené ovocím a ricottou. Tie sa predávajú v malých rodinných pekárňach po celom ostrove. Ešte lepšie chutia s pohárom sladkého červeného vína.

Navštívte tento rozmanitý ostrov a nechajte sa uniesť lahodnou gastronómiou, krásnou prírodou a návštevami niektorých z mnohých pamiatok UNESCO.