Zájazdy s prestupom v USA

Publikované 20.08.2014

Prestupy v USA

Pri zájazdoch s letom a s prestupom v USA je potrebné rátať s jedným špecifikom. Na letiskách v Spojených štátoch nie sú vybudované tranzitné zóny ako inde na svete. V zásade to znamená, že pri každom prestupe musíte vstúpiť na pôdu USA a prejsť všetkými formalitami, ktoré sú spojené s:

1) Registrácia ESTA / Vízum

Ak máte biometrický pas, musíte si pred cestou s prestupom v USA sami zabezpečiť registráciu do systému ESTA. Registrácia stojí 15 USD a robí sa výhradne elektronicky na tejto stránke ESTA. Vydanie registrácie môže trvať až tri dni, preto žiadosť neposielajte na poslednú chvíľu. Registrácia je platná na dva roky od dátumu vydania, prípadne do skončenia platnosti cestovného pasu. Žiadosť o registráciu si môžete podať i pred objednaním zájazdu, teda bez informácií kde a kedy konkrétne budete prestupovať. Pri vypĺňaní žiadosti o povolenie ESTA uveďte do poľa pre adresu v USA "IN TRANSIT".

Registrácia k ESTA tu

2) Let s prestupom

Pri samotnom prestupe na letisku v USA musíte po vystúpení z lietadla prejsť celou imigračnou kontrolou (napríklad skenovanie očí, pohovor - prečo letíte do USA) ako keby ste cestovali do USA. Na imigračnej kontrole bývajú často fronty. Následne si vyzdvihnete Vašu batožinu a osobne s ňou prejdete colnou kontrolou. Potom smerujete na odletový Terminal/Gate, kde sa znovu odbavíte. Ak budete vedieť, že má Váš let do USA meškanie, obráťte sa pred pristátím lietadla na letušku, vysvetlite jej, že musíte stihnúť nadväzujúci let a skúste ju požiadať o „Express Connection“. Letuška Vám môže dať špeciálnu ceduľu, ktorá Vám umožní predbehnúť fronty. Ak by ste napriek tomu Váš nadväzujúci let nestihli, obráťte sa na stánok Vašej leteckej spoločnosti na letisku.

3) Pandemie Covid-19 a cestování
Pro přestup USA je nutné mít potvrzení o plném očkování na Covid 19 vakcínou schválenou EMA po uplynutí nejméně 15 dnů od finální dávky vakcíny a současně negativní RT-PCR nebo antigenní test na Covid 19 s odběrem ne starší než 1 den v anglickém jazyce (vzorek tak může být odebrán kdykoliv během celého dne, který předchází dnu letu do USA, v ČR jsou antigenní testy nyní ovšem platné jen 24 hodin od provedení odběru. Aby nedošlo k nedorozumění, doporučujeme dle okolností upřednostňovat testy RT-PCR) - viz podrobné informace na stránkách MZV nebo oficiální anglický odkaz https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/travelers/testing-international-air-travelers.html#anchor_1635127081 . Výjimku z očkování mají pouze děti mladší 18 let v doprovodu plně očkovaných rodičů; všechny děti/osoby s věkem 2 roky a starší musí mít zároveň negativní RT-PCR nebo antigenní test na Covid 19 s odběrem ne starší než 1 den v anglickém jazyce. Každý cestující musí vyplnit následující formulář. Veškeré informace naleznete na https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/travelers/proof-of-vaccination.html#noncitizen a stránkách MZV.

Odbavenie pri ceste z dovolenky bude prebiehať obdobným spôsobom.

Prestupy v Kanade

S platnosťou od  1. 8. 2015 zaviedla Kanada systém elektronického povoľovania ciest  tzv. Electronic Travel Authorization (eTA), ktorého cieľom je preveriť cestujúcich v leteckej doprave (vrátane tranzitu) v rámci bezvízového styku.

Povinnosť zabezpečiť si eTa registráciu platí aj pre klientov, ktorí cez Kanadu len tranzitujú. Letecké spoločnosti nebudú prijímať pri odlete k preprave smerovanej na spiatočnej ceste cez Kanadu cestujúcich bez platného povolenia eTA!!!

Žiadosť o elektronické povolenie cesty musí podať osobne každý účastník zájazdu prostredníctvom webových stránok Citizen and Immigration Canada. 

  • Citizen and Immigration Canada: http://www.canada.ca/eTA
  • eTA musí vyplniť na uvedenej stránke každý cestujúci osobne
  • poplatok za eTA je 7,-CAD, je potrebné platiť kartou
  • eTA platí 5 rokov (alebo po dobu platnosti pasu)

Vybavenie žiadosti o elektronické povolenie cesty eTA bude trvať cca 48 hodín.