Tieto stránky používajú na poskytovanie služieb cookies. Pokračovaním v prehliadači vyjadrujete súhlas s ich používaním.

Zájazdy s prestupom v USA

Prestupy v USA

Pri zájazdoch s letom a s prestupom v USA je potrebné rátať s jedným špecifikom. Na letiskách v Spojených štátoch nie sú vybudované tranzitné zóny ako inde na svete. V zásade to znamená, že pri každom prestupe musíte vstúpiť na pôdu USA a prejsť všetkými formalitami, ktoré sú spojené s:

1) Registrácia ESTA / Vízum

Ak máte biometrický pas, musíte si pred cestou s prestupom v USA sami zabezpečiť registráciu do systému ESTA. Registrácia stojí 15 USD a robí sa výhradne elektronicky na tejto stránke ESTA. Vydanie registrácie môže trvať až tri dni, preto žiadosť neposielajte na poslednú chvíľu. Registrácia je platná na dva roky od dátumu vydania, prípadne do skončenia platnosti cestovného pasu. Žiadosť o registráciu si môžete podať i pred objednaním zájazdu, teda bez informácií kde a kedy konkrétne budete prestupovať.

Registrácia k ESTA tu

V prípade, že vlastníte ešte starší pas bez biometrických údajov, musíte kvôli prestupu v USA požiadať o klasické vízum. Tieto pasy sa v Slovenskej republike vydávali väčšinou pred 1.1.2008.

2) Let s prestupom

Pri samotnom prestupe na letisku v USA musíte po vystúpení z lietadla prejsť celou imigračnou kontrolou (napríklad skenovanie očí, pohovor - prečo letíte do USA) ako keby ste cestovali do USA. Na imigračnej kontrole bývajú často fronty. Následne si vyzdvihnete Vašu batožinu a osobne s ňou prejdete colnou kontrolou. Potom smerujete na odletový Terminal/Gate, kde sa znovu odbavíte. Ak budete vedieť, že má Váš let do USA meškanie, obráťte sa pred pristátím lietadla na letušku, vysvetlite jej, že musíte stihnúť nadväzujúci let a skúste ju požiadať o „Express Connection“. Letuška Vám môže dať špeciálnu ceduľu, ktorá Vám umožní predbehnúť fronty. Ak by ste napriek tomu Váš nadväzujúci let nestihli, obráťte sa na stánok Vašej leteckej spoločnosti na letisku.

Odbavenie pri ceste z dovolenky bude prebiehať obdobným spôsobom.

 

Prestupy v Kanade

S platnosťou od  1. 8. 2015 zaviedla Kanada systém elektronického povoľovania ciest  tzv. Electronic Travel Authorization (eTA), ktorého cieľom je preveriť cestujúcich v leteckej doprave (vrátane tranzitu) v rámci bezvízového styku.

Povinnosť zabezpečiť si eTa registráciu platí aj pre klientov, ktorí cez Kanadu len tranzitujú. Letecké spoločnosti nebudú prijímať pri odlete k preprave smerovanej na spiatočnej ceste cez Kanadu cestujúcich bez platného povolenia eTA!!!

Žiadosť o elektronické povolenie cesty musí podať osobne každý účastník zájazdu prostredníctvom webových stránok Citizen and Immigration Canada. 

  • Citizen and Immigration Canada: http://www.canada.ca/eTA
  • eTA musí vyplniť na uvedenej stránke každý cestujúci osobne
  • poplatok za eTA je 7,-CAD, je potrebné platiť kartou
  • eTA platí 5 rokov (alebo po dobu platnosti pasu)

Vybavenie žiadosti o elektronické povolenie cesty eTA bude trvať cca 48 hodín.