Španielsko, pamiatky a lahodná gastronómia

Publikované 27.03.2019

Španielsko je rozmanitou krajinou s tisícročnou históriou, kde si môžete zvoliť medzi dovolenkou na ostrove Mallorca, Menorca, Ibiza alebo dovolenkou na pevnine. Krajina Vám ponúkne prírodnú ale aj kultúrnu a gastronomickú mnohotvárnosť. Tak ako láska, tak aj správna dovolenka prechádza tiež žalúdkom, preto Vám na nasledujúcich riadkoch predstavíme hlavné kultúrne a gastronomické zážitky z tejto destinácie

Alhambra je mestom z 13. storočia a nachádza sa v regióne Granada. V Španielsku, ktoré bolo najprv obsadené Maurami, nájdeme často orientálne architektonické zaujímavosti. Medzi ne patrí aj Alhambra. Je pravým klenotom tohto štýlu. Hlavnou okrasou je palác Nasridov a jeho ornamentálna krása. Denný počet návštevníkov v Alhambre je však obmedzený, a preto sa oplatí, návštevu si vopred telefonicky zarezervovať.

Katedrála de Santa Maria je jednou z najzaujímavejších v celom Španielsku. Nachádza sa v regióne Burgos a stavala sa viac ako štyri storočia. Je postavená v gotickom stavebnom slohu. Začiatok stavby sa datuje do roku 1221. Katedrála je pod ochranou UNESCO a je prekrásna nielen z vonkajšej strany, ale aj zvnútra. Nájdete v nej pozlátené schody a prekrásne hodiny Papamoscas.

Barcelona sa spája predovšetkým s jedným menom, tým je Antoni Gaudí. Známy secesný architekt postavil väčšinu stavieb, ktoré sú pre Barcelonu typické. Vystaval prekrásny Park Güell, ktorý sa týči nad mestom, a v jednej z dvoch budov, ktoré sa v nej nachádzajú, dočasne býval sám architekt. Ďalšie jeho stavbou sú Casa Mila, Casa Batlló, Palau Gúell a samozrejme jedinečný chrám Sagrada Família. Ten rozhodne stojí za návštevu, nakoľko je architektonicky zaujímavý nielen ako z vonkajšej strany tak aj znútra. Vnútri sa po pozdĺž celej katedrály láme svetlo dúhovým sklom, čím sa vytvára dokonale meditačná atmosféra. Chrám nie je dodnes dostavaný, a jeho architekt, Gaudi, navždy odpočíva v jeho krypte.

Národný park Ordesa y Monte Perdido

Národný park španielskych Pyrenejí sa celý nachádza v chránenom krajinnom území. Je tvorený nádhernou prírodou, divokými horami a ľadovcovými údoliami. Najvyššou horou je 3 355 metrov vysoký Monte Perdido. Tu sa môžete prechádzať viac ako 150 kilometrovým územím miestami skutočne opustených hôr a užívať si pravého dotyku prírody.

Bilbao je územím v baskickej oblasti, kde v minulosti prebiehali boje o nezávislosť.  Hlavnou zaujímavosťou Bilbaa je múzeum Guggenheim. Bolo postavené Frankom Gehrym, ktorý postavil aj Tančíci dům v Prahe. Múzeum je z titanu a pôsobí ako keby bolo postavené z rybacích šupín. Vo vnútri nájdete 19 galérii prevažne moderného umenia, napríklad diela od Jeffa Koonse či Picassa.

Od zaujímavostí sa teraz dostávame k jedlu. Španieli sú pôžitkári, jedlo a pitie nie je pre nich len zdroj energie, ale ja životný štýl. Milujú zasadnúť si k veľkým stolom a hodovať dlho do noci. Raňajky sú veľmi malé a začínajú okolo ôsmej hodiny. Pijú silnú mliečnu kávu, ktorú zajedajú sladkým pečivom. Pripomínajú tým raňajky talianskeho typu. Obed majú okolo 12 hodiny a s obedom začína čas tapas. S pohárom červeného alebo bieleho vína či piva si užívajú lahodné pokrmy vo veľkom množstve. To najlepšie na nich však je, že máte možnosť, zo všetkého po troške ochutnať. Medzi tapas patria sardinky, mäsové guľky, ruský šalát so zemiakmi a vajíčka v majonéze. Obedu sa hovorí comida a končí okolo tretej poobede. Večera je neskôr, často začína až o 21:30 a pokračuje v pojedaní pochutín a pití vína. Ľudia zvyknú chodiť od baru k baru a ochutnávať v každom podniku, čo nemali vtom predchádzajúcom. Pokiaľ si volia menu, tak klasickým priebehom je predkrm, hlavný chod a dezert. Dezertom býva typický karamelový puding, mliečna ryža alebo dezert zo šľahačky. To všetko zvyknú zapíjať expresom so silným koňakom. Medzi typické pokrmy patria sušené salámy, morské plody, ryžové pokrmy, polievky, jahňacie mäso, rybie polievky a jedlá z jedného hrnca.