Katar, krajina všetkých možností

Publikované 03.03.2020

Čo podniknúť v Katare?

Táto nová a veľmi rýchlo bohatnúca krajina sa stává novým letoviskom pre luxusnú dovolenku s modernými luxusnými hotelmi, jedinečnými plážami a menším počtom turistov, než napríklad v blízkom Dubaji. V roku 2022 krajina bude hostiteľom majstrovstiev sveta vo futbale. Pritom má táto prevážne púštna krajina mnoho čo ponúknuť.

Pre milovníkov kultúry

Pre všetkých tých, ktorí milujú kultúru, výstavy a múzeá je Katar ozajstným rajom. Zaujímavé je napríklad národné múzeum postavené Jeanem Nouvelem, ktorý ho postavil v tvare púštnej ruže. V múzeu sa dozviete všetko o histórii tohoto štátu. V hlavnom meste Doha sa nachádza aj múzeum islamského umenia, ide o jedno z najväčších múzeí svojho druhu. Ďalším zaujímavým múzeom je komplex budov okolo Msheireb Museums. Tie sa zaoberajú v štyroch budovách napríklad históriou otroctva vo svete, históriou ropného priemyslu, historiou šľachtických rodín v Katare a mnoha ďalšími. V hlavnom meste je aj galéria Mathaf – múzeum moderného arabského umenia, múzeum ilúzií a múzeum orientalistiky. Kúsok za mestom nájdete krásné sochy od Richarda Serra, keďže si Katar zakladá na kombinácii umenia a unikátnej prírody.

Pre dobrodruhov

Al Wukair Scrapyard sa nachádza cca 20 km od hlavného mesta Doha. Ide o cintorín áut, ktoré sú pokryté púštným prachom. Na cintoríne sa nachádza cez 20 000 áut a poskytujú jedinečný pohľad. Na cintoríne objavíte dokonca odstavené žeriavy, buldozery a vodné skútry. Pred príchodom na cintorín sa nezabudnite nahlásiť u strážcov, ktorý Vám umožnia návštevu. Film city je uprostred katarskej púšte a jedná sa o opustenú dedinu, ktorá bola postavená pre film alebo televíziu v beduínskom štýle a teraz je celkom opustená. Pre prístup do miesta je však potreba jeepu, keďže malé auto by neprešlo. Preskúmať môžete aj jaskyňu Musfur, ktorá sa tiež nachádza v púšti uprostred krajiny. Al Thakira Mangroves Forest stojí rozhodne za Vašu návštevu. V Katare sú endemické bielé a šedé mangrovníky, ktoré rastú prevážne na tomto mieste. Tie sa nachádzajú vo vode a medzi nimi plavú rybičky. Je lepšie prechádzať sa okolo lesa než cez les, keďže by mohlo dojsť k poničeniu týchto stromov. 

Jedinečným zážitkom budú i ťavie dostihy. Ťavy však nie sú vedené človekom, ale robotom, ktorý má uľahčiť zvieraťu, aby ťava dosiahla maximálné tempo. Východne od Doha sa nachádza aj púštne more, je to dokonca chránené UNESCO-m. More vytvorilo v púšti panvu a celkom zvláštný ekosystém, ktorý rozhodne stojí za Vašu návštevu.

Pre milovníkov nákupov

Najznámejším katarským trhom je Souk Waqif. Ten sa nachádza v historickej časti starého mesta Doha. Na trhu nájdete korenie, éterické oleje, čaje a mnoho ďalších vecí, ktoré budú opojne pôsobiť na Vaše zmysly. Inak v hlavnom meste sídlia aj všetky svetové značky a to tak luxusné, ako aj tie cenové dostupné.

Pláže

Díky svojej rozmanitosti má Katar fakt mnoho čo ponúknuť. V päťdesiatych rokoch sa jednalo eště o jeden z najchudobnejších štátov sveta, ktorá sa díky rope a nerastným surovinám vypracoval medzi najbohatšie štáty na svete. V poslednej dobe sa zameriava aj na turizmus, ktorý láká na svoje krásne a nie príliž plné pláže. Medzi najznámejšie patrí Fuwairit Beach, Dukhan Beach a Zekreet beach.