Zájazdy s prestupom v Číne

Publikované 14.08.2019

Vízové predpisy pre vstup do Číny sú pomerne komplikované a neprehľadné. Pokiaľ chcete cestovať do tejto krajiny, overte si všetky aktuálne informácie na čínskej ambasáde.

Ďalej prinášame podrobnejšie informácie, aké predpisy platia pre našich zákazníkov, ktorí v Číne prestupujú alebo tu majú medzipristátie pri lete na zájazd do tretích krajín. Pokiaľ Čínu využívate ako tranzitnú krajinu s nasledujúcim letom do tretej krajiny, vízum nie je potrebné (okrem prestupu/ medzipristátia v Urumči). Pre vstup do Číny existujú rôzne varianty vstupu napríklad 24 hodinový,72 hodinový a 144 hodinový. Pre tieto vstupy ale platia určité pravidlá. Pre získanie bezvízového vstupu je potrebné:

  • Platná letenka s tranzitom v ČLR
  • Vízum, pokiaľ je potrebné pre vstup do tretej krajiny, a potvrdenie s dátumom a rezerváciou v tretej krajine
  • Turisti nesmú opustiť uvedené oblasti vstupu (pokiaľ priletíte do Pekingu, nesmiete opustiť Peking, pokiaľ vstúpite do Chengdu, nesmiete opustiť Chengdu)

Existujú tieto varianty:

Prestup/medzipristátie v meste Urumči (Urumqi)

Vždy je nutné tranzitné vízum

24 hodinový vstup

Na všetkých ostatných letiskách a hraničných prechodoch, platí aj pre pozemné transfery, vždy však musíte mať zakúpenú nadväzujúci cestovný lístok alebo letenku von z Číny v danej 24 hodinovej lehote. Pokiaľ máte dva odlety v Číne v lehote 24 hodín, tak môžete požiadať o Direct Transit zdarma. 24 hodinový tranzit nie je možný v Yanji, Mudanjiang a Fuzhou.

72 hodinový vstup

Občania SR cestujúci medzinárodným letom s tranzitom v Číne v mestách Peking, Šanghaj, Guangzhou, Chengdu, Chongqing, Shenyang, Dailan, Xian, Guilin, Kunming a Hangzhou, Xiamen, Wuhan, Tianjin, Harbin, Nanjing, Changsha môžu využiť 72 hodinový bezvízový režim. Cestujúci s tranzitom na letiskách v mestách Guangzhou, Chengdu, Qingdao nebo Changsha, môžu cestovať po celej provincii. S týmto vízom sa môžete pohybovať po meste, v ktorom sa nachádza letisko.

144 hodinový přestup

144 hodinový tranzit je umožnený v Šanghaji, provinciách Zhejiang a Jiangsu, v Pekingu, v meste Tianjin a provincii Hebei. Medzi provinciami sa na rozdiel od 72 hodinového vstupu môžete voľne pohybovať. Pri prílete do Šanghaja je možné navštíviť aj provincie Hangzhou a Nanjig (kombinácia s Pekingom nie je možná). Návštevu Pekingu možno spojiť s návštevou provincie Hebei a samosprávnym mestom Tianjin (ani v tomto prípade nie je možná vzájomná kombinácia so Šanghajom).

Ďalšie výnimky

Bezvízový tranzit sa nevzťahuje na letiská Huangshan, Yanji, Mudanjiang a Fuzhou. Pri prestupe cez tieto letiská je potrebné si vždy s predstihom na ambasáde v Bratislave (po podaní elektronickej žiadosti cez China Online Visa Application System (https://cova.cs.mfa.gov.cn)) vybaviť vízum.

Pokiaľ tranzitujete v týchto mestách: Beijing, Chongqing, Harbin, Guilin, Kunming, Wuhan, Xiamen alebo Tianjin. Nesmiete opúšťať uvedené mesto.

Pokiaľ máte tranzit na letisku Xian Xianyang Airport, môžete sa pohybovať v administratívnej oblasti Xian a Xianyang.