Egypt

Info o krajinách

Egypt

Dnes
32 °C
Čas letu
≈ 4h 40m
Mena - 1 = EGP
0.02 €
Časový posun
+1, 10:47
Zájazdy
O Egypte
Tipy na výlet
Galéria
Počasie a kedy ísť
Formality & víza
Zájazdy od 328

O Egypte

Egypt, jedna z najstarších krajín na Zemi, má cez 94 miliónov obyvateľov a rozlohu dokonca cez milión metrov štvorcových. Megalopola Káhira je hlavným mestom a ďalšími miliónovými mestami sú Alexandria a Gíza.

Egypt bol jednou z prvých svetových kultúr a egyptská kultúra ovplyvnila svojou filozofiou a umeleckým štýlom celý vtedajší svet. Dôkazy o prvej vyvinutej kultúre máme z roku 3000 pred naším letopočtom. Krajina bola rozdelená na Horný a Dolný Egypt. Túto krajinu pretínala mocná rieka Níl, ktorá pri pravidelných záplavách zavlažovala pôdu úrodným bahnom. Níl, najdlhšia rieka Afriky, mal dôležitú úlohu aj v Egyptskom náboženstve. Pretože po jeho toku podľa ich náboženstva odplávali duše mŕtvych do sveta zosnulých. Egypt je zo severu obklopený Stredozemným morom a z východu Červeným morom, ktoré priťahuje každého milovníka potápania. Dôležitým spojením Červeného a Stredozemného mora tvorí Suezský prieplav. Bol otvorený v roku 1869 a s dĺžkou 164 km. Neskôr bol prieplav ešte o 30 km predĺžený.

Cez päť tisíc rokov staré dejiny Egypta sú popretkávané historickými zvratmi a udalosťami. Prvých tri tisíc rokov vládli egyptský králi čiže faraóni, ktorí nechali postaviť monumentálne chrámy a obrovské hrobky plné tajomných chodieb a mysterióznych komnát. Pod hrobkami máme samozrejme na mysli pyramídy, ktoré patria medzi sedem divov starovekého sveta. Sú zároveň jediným divom, ktorý sa zachoval až do dnes. Po dobití Egypta Alexandrom Veľkým bola táto krajina viac previazaná s gréckou a rímskou ríšou. Vrchol tohto obdobia nastal počas slávneho milostného vzťahu egyptskej kráľovnej Kleopatry a mocného vojvodcu Caesara.

Egypt je tiež krajina protikladov. Chudobu strieda obrovské bohatstvo. Pusté púšte sa stretávajú s úrodnými oázami plnými života, vody a ovocia. Denné vysoké teploty striedajú mínusové stupne nočných teplôt a moderné stavby sú vedľa tisíc rokov starých stavieb z dedičstva pravekých kultúr. Odkaz z minulých kultúr je v Egypte všadeprítomný a všetci milovníci histórie budú z návštevy tejto krajiny určite nadšení. Pyramídy, chrámy, paláce, pevnosti a stredoveké mešity navodzujú pocit orientu. V Egypte sú aj stredoveké kláštory a kostoly. Nájdete tu aj opustené ruiny púštnych miest, ktoré sú lákadlom pre každého milovníka dobrodružstva.

Väčšina obyvateľov Egypta patrí k arabským Egypťanom. Mestá sú však veľmi multikultúrne a medzi obyvateľov patrí aj veľa Francúzov, Talianov, Arménov a ďalších obyvateľov sveta. Samostatnou skupinou sú beduíni, ktorý aj dnes patria medzi neoficiálnych vládcov púšte a ešte dnes sa k nim radí niekoľko desaťtisícov obyvateľov.

Egyptská kuchyňa je jednoduchšia ako libanonská alebo arabská. V hoteloch však narazíme skôr na medzinárodnú kuchyňu. Egyptské jedlo sa servíruje v miskách a na tanieroch rôznej veľkosti. Jedlo sa naberá kúskom pita chlebu alebo lyžičkou. Chlieb je v Egypte základnou potravinou a je podávaný k väčšine jedál. Typickým pokrmom je kaša zo strukovín, ktorá sa podáva na raňajky. Koshary je ryža s cícerom a šošovicou doplnená lahodným korením v paradajkovej omáčke. Najbežnejšou omáčkou je tahini teda pasta zo sezamu. Podávaná je skutočne ku každému jedlu a je aj veľmi zdravá. Známe sú však aj egyptské dezerty, ktoré určite nájdete v ponuke aj Vášho hotela. Populárne sú koláčiky, puding a nádherne dekorované torty. Najznámejším dezertom je veľmi lahodný Umm Ali. Je to puding s lístkovým cestom. V Egypte sa neodporúča pitie kohútikovej vody a pri balených vodách sa odporúča skontrolovať, či je originálne zabalená. Čaj môžete bez obáv konzumovať a ponúknu Vám ho skoro v každom obchode. Najbežnejšie sú čierny čaj s cukrom alebo ako ovocné karkadeh za studena.

V reštauráciách sa dáva prepitné okolo päť až desať percent. Ceny v Egypte sú veľmi nízke. Populárne turistické destinácie sú Hurghada a Marsa Alam. Nechajte sa okúzliť premenlivosťou tohto púštneho štátu a zažijete jeho láskavú pohostinnosť.

Hurghada

Cieľová skupina: Jednotlivci, milovníci dobrodružstva a cudzej kultúry.

Výhody: Mesto sa nachádza kúsok od Káhiry, Luxoru a pripomína obrovské múzeum. Ponúka aj zaujímavý nočný život plný diskoték a egyptských bazárov. Je tiež skvelým východiskovým bodom pre výlety po Egypte.

Hurghada je pomerne veľkou metropolou. Má cez 150 000 obyvateľov a často podobný počet turistov a to po celý rok. Hlavne Nemci, Česi, Angličania a Rusi milujú toto egyptské letovisko. Pozvoľna sa zvažujúce pláže poskytujú príjemný vstup do Červeného mora, koraly a tisíce farebných rýb zas jedinečný zážitok pri potápaní. Luxor a Káhira sú vzdialené len pol dňa cesty, čo vytvára ideálny mix odpočinku a dobrodružstva. V Hurghade je veľké množstvo hotelov, schows, koncertov. Nachádza sa tu aj obrovské akvárium. Populárne sú tiež výlety do prekrásnej púšte, ktorá obklopuje mesto. Zvoľte si svoj program a Hurghada Vás prekvapí svojou rozmanitosťou. V Hurghade je všetko nablízku, od pláží až po majestátne pyramídy a hotely poskytujú výbornú kombináciu služieb.

Marsa Alam

Cieľová skupina: Individuálny cestujúci, potápači, rodinná dovolenka a dobrodruhovia.

Výhody: blízke koralové útesy, nádherné pláže, blízkosť  Hurghady a Luxoru.

Marsa Alam je maličké mestečko na začiatku svojho rozkvetu. Hotelové komplexy sú tu o niečo novšie ako v Hurghade. Mesto je pokojnejšie ako pulzujúca metropola a je vhodné pre ideálnu rodinnú dovolenku. Stredisko leží priamo pri Červenom mori a okolie je skôr vidieckej povahy. Červené more v tejto oblasti láka k potápaniu. Je plné koralových útesov a môžete tiež vidieť stroskotané vraky lodí. V bezprostrednej blízkosti mesta sa nachádza aj národný park, ktorý rozhodne stojí za Vašu návštevu.

Sharm el Sheikh

Cieľová skupina: Milovníci pláží a all inklusive ponúk

Výhody: výborné all inklusive rezorty s nádhernými plážami. Príjemné, malé centrum mesta

Vzdialenosť Káhiry: ca 500 km

Sharm el Sheikh sa nachádza na južnej časti Sinajského polostrova a jedná sa o malé mesto s 35 000 obyvateľmi. Pobrežná časť je zložená výhradne z hotelov a poskytuje súkromie všetkým milovníkom pokoja a luxusu. V meste jazdí pravidelná autobusová doprava. Tiež tu nájdete veľké množstvo reštaurácií a turistických obchodíkov. Tento región je veľmi obľúbený predovšetkým vďaka vynikajúcej kvalite vody s obrovským množstvom žijúcich koralov. Potápať sa môžete rovno z pláže alebo sa môžete vybrať na celodenný výlet k potápačským destináciám. Z tejto destinácie môžete doraziť do Káhiry behom jedného dňa. Rozhodne Vám odporúčame naplánovať si dva dni pre spoznávanie hlavného mesta.

Berenice

V antickom obchodnom meste približne 2 hodiny južne od Marsa Alam sa nachádzajú ruiny kráľovskej svätyne. Návšteva ostrova Zabargad je tiež zaujímavá. Keď máte šťastie, môžete nerušene pozorovať vystrájanie delfínov.

Sharm el Sheikh

Zátoky a pláže pozdĺž pobrežia Sinajského polostrova vyzývajú k potápaniu a šnorchlovaniu alebo ku oddychovej dovolenke. Turistické centrum regiónu sa nazýva Na´ama Bay. Nechajte pri prechádzke po večernej promenáde s kaviarňami a reštauráciami doznieť voľné dni Vašej dovolenky. Choďte sa pozrieť do vnútrozemia na impozantnú hornatú krajinu napr. skalnatú priepasť Coloured Canyon, ku Katarínskemu kláštoru na úpätí hory Mojžiš alebo na pozorovanie hviezd.

Dahab

Malé dovolenkové mesto vzdialené asi 100 km od Sharm el Sheikh. Meno bývalej beduínskej dedinky znamená „zlato“. Je výborným miestom pre potápačov, milovníkov šnorchlovania a surfistov.

Taba

Taba sa nachádza na severovýchode polostrova Sinai, priamo na úpätí pohoria Sinai. Je najmladším turistickým cieľom, ďaleko od hluku a bežného stresu. Máte tu možnosť užiť si čistú prírodu s mnohými ponukami rôznych výletov. Región sa skladá zo 7 hotelov, ktoré majú kategóriu 4 až 5 hviezdičiek.

Ponorte sa do fascinujúcich dejín. Objavte faraónov, ktorí išli za poznaním nesmrteľnosti, tajuplné pyramídy a gigantické monumenty. Nástenné maľby a reliéfy nechajú ožiť dych berúcu minulosť. Ponorte sa do pestrého sveta Červeného mora. Nechajte sa oslniť koráľmi, ktoré hýria všakovakými farbami. Zažite žiaru mesiaca nad riekou Níl, ktorá bola a neustále je stredom života v Egypte. Medzi vyhľadávané miesta patrí Luxor, Káhira, Gíza, Hurghada, Safaga, Makadi Bay, Marsa Alam, Sharm el Sheikh, Dahab.

 

 

 

 

Tipy na výlet

Fakultatívne výlety a ceny sú len orientačné.
Tieto a ďalšie výlety zakúpite priamo na mieste od delegáta.

Luxor: 
Ťavie safari   15,- €
Město Theben (poldňový)   52,- €
Dnedera (celodenný)   59,- €

Assuan: 
Ťavie safari   16,- €
Abu Simbel   86-186,- €

Hurghada: 
Káhira  70-160,- €
Luxor  70-140,- €
Sinai  150,- €

Marsa Alam: 
Luxor (celodenný)  85,- €
Ťavie safari do národného parku Wadi El Gemal (celodenný)  85,- €
Výlet se šnorchlovaním od  35,- €

Sharm el Sheikh: 
Katarínský kláštor a Mojžišova hora (celodenný)  39,- €
Káhira a pyramídy (dvojdenný)  173,- €
Výlet so šnorchlovaním Ras Mohammed alebo Tiran ostrov (celodenný)  37, €-
Coloured Canyon (celodenný)  47,- €
Luxor (letecky celodenný)  215,- €

Počasie a kedy ísť

Počasie a kedy cestovať

 

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

Najvyššia teplota

22

23

25

27

30

32

33

34

32

30

27

24

Najnižšia teplota

14

14

16

19

23

25

26

27

25

23

19

16

Teplota vody

22

21

22

23

25

26

27

28

27

27

25

240

Dĺžka slneč. svitu

7

8

9

10

11

10

10

10

10

10

8

8

Daždivé dni

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

Relatívna vlhkosť

53

51

51

52

51

52

54

52

54

55

56

54

Formality & víza

Pre vstup do krajiny je potrebné vízum, ktoré si môžete zakúpiť priamo po prílete na letisku za 30 Eur. Vízum dostanete na základe cestovného pasu platného najmenej 6 mesiacov po návrate z destinácie. Toto platí pre obyvateľov Slovenska a Českej republiky. Cudzích štátnych príslušníkov prosíme informovať sa o pasových a vízových povinnostiach pre vstup do Egypta na príslušnej ambasáde.

Zájazdy do destinácie Egypt

Kam môžete ísť

Hurghada & Safagaod 410
Marsa Alam & Quseirod 434
Sharm el Sheikh & Tabaod 517

Najlacnejšie zájazdy do destinácie

Egypt, Hurghada & Safaga, Hurghada

76 %
Recenzie
(299)
Aladdin Beach Resort

Egypt, Hurghada & Safaga, Hurghada

76 %
Recenzie
(299)
MapaFoto
 • Priamo na pláži
 • Bazén
 • Tobogán
 • Vhodný pre deti
 • Wellness
 • WIFI k dispozícii
 • Vyhrievaný bazén
 • Miniclub
 • Posilňovňa
 • Tenis
 • Vodné športy
 • Detské ihrisko
 • Detský bazén
 • Piesočná pláž
 • Surfovanie
 • 7 nocí
 • All inclusive
 • Letecky
Cena na osobuod 410

Egypt, Hurghada & Safaga, Hurghada

70 %
Recenzie
(310)
ZYA Regina Resort & Aqua Park

Egypt, Hurghada & Safaga, Hurghada

70 %
Recenzie
(310)
MapaFoto
 • Priamo na pláži
 • Bazén
 • Tobogán
 • Vhodný pre deti
 • Wellness
 • WIFI k dispozícii
 • Potápanie
 • Miniclub
 • Posilňovňa
 • Squash
 • Vodné športy
 • Detské ihrisko
 • Detský bazén
 • Piesočná pláž
 • 7 nocí
 • All inclusive
 • Letecky
Cena na osobuod 410

Egypt, Marsa Alam & Quseir, Ras Alas Sad Bay

63 %
Recenzie
(37)
ONATTI Beach Resort

Egypt, Marsa Alam & Quseir, Ras Alas Sad Bay

63 %
Recenzie
(37)
MapaFoto
 • Potápanie
 • Vhodný pre deti
 • Wellness
 • Posilňovňa
 • Bazén
 • Vodné športy
 • Detské ihrisko
 • Detská herňa
 • Detský bazén
 • WIFI k dispozícii
 • 7 nocí
 • All inclusive
 • Letecky
Cena na osobuod 434

Inšpirujte sa recenziami našich zákazníkov

Žiadne recenzie neboli nájdené

Prečo si zvoliť Airstop

Globe
18 rokov Vám prinášame vysokú kvalitu cestovania za skvelé ceny
Plane
Garancia rovnakej ceny ako priamo v cestovnej kancelárii
Compass
Najväčšie rakúske a české cestovné kancelárie na jednom mieste
Card
Rezervácia online s možnosťou platby platobnou kartou