Info o krajinách

Dnes
17 °C
Čas letu
≈ 2h 25m
Mena - 1 = EUR
1 €
Časový posun
+1, 6:13
Zájazdy
o Grécku
Formality & víza
Galéria
Zájazdy od 393

o Grécku

Grécko je jednou z najstarších civilizácií na svete a tiež kolískou demokracie. Antické Grécko bolo kedysi svetovou veľmocou, ovládalo Európu a tiež časť Malej Ázie. Teraz sa Grécko skladá z pevniny a 9 800 ostrovov, z ktorých je len 87 obývaných. Stopy minulosti sú však všadeprítomné a v antických chrámoch ale aj v ruinách môžete obdivovať vymoženosti antickej kultúry, ktorá oplývala neobvyklou vyspelosťou.

Najkrajším úkazom antických dejín je aténska Akropola zasvätená bohyni múdrosti a patrónke mesta Pallas Athéne. Teraz v Aténach, ktoré sú stále hlavným mestom Grécka, býva 650 000 obyvateľov. Celé Grécko má však cez 10 000 000 obyvateľov. Počasie je v Grécku po celý rok veľmi príjemné s najteplejšími mesiacmi júl a august. V týchto mesiacoch vystupuje teplota až na 40 stupňov. V máji, septembri a októbri panuje príjemných 20 - 26 stupňov, takže dovolenka pri mori je vhodná aj mimo hlavnú sezónu a najteplejšie dni. Grécko je predovšetkým cieľ pre všetkých milovníkov prekrásnych pláží. More pri ostrovoch má tyrkysový odtieň, ktorý Vás nechá zapochybovať, či ste v skutočnosti v Európe alebo na Filipínach.

Gréci sú taktiež známi svojou priateľskou prívetivosťou a lahodnou kuchyňou, vďaka ktorej budete ešte mesiace po návrate spomínať na Grécko. Ich olivový olej je považovaný za recept na krásu a dlhovekosť, nakoľko práve Gréci patria k národu, ktorý sa dožíva štatisticky najvyššieho veku. Grécko Vás tiež okúzli svojou rozmanitosťou. Od vysokých zasnežených vrcholkov po belasé more máte všetko od seba vzdialené maximálne pár stoviek kilometrov. Musíte sa tiež rozhodnúť. či chcete objavovať menej turistickú pevninu, alebo prekrásne ostrovy, ktoré majú rozhodne čo ponúknuť.

Každý ostrov je celkom odlišný od toho susedného. Je celkom na Vás, či si vyberiete zelený Zakynthos, architektonicky Santorín, antický Rhodos, Mykonos, ktorý je teraz Mekkou všetkých celebrít alebo Kyklady. Aj vnútrozemie je zaujímavé. Najznámejší je horský chrám Meteora alebo dediny pri Dračom jazere, ktoré sú vstavané do masívnej pieskovcovej skaly. Grécke ostrovy sú teraz omnoho obľúbenejšie ako v minulosti. Vybrať si ten pravý ostrov môže byť trochu náročné, nakoľko sú naozaj veľmi odlišné. Z tohto dôvodu Vám ostrovy radi krátko predstavíme, aby ste získali aspoň základný prehľad o hlavných ostrovoch.

Santorín

Ostrov Santorín ( Santorini ) s hlavným mestom Fira sa predovšetkým v poslednom čase teší z obrovskej popularity. Táto divoká sopka je plná snehobielych romantických stavieb, ktoré sú pútnym miestom pre všetkých zamilovaných chystajúcich sa zažiť najromantickejšiu dovolenku svojho života. Aj z tohto dôvodu nie je krása Santorini už takým tajomstvom akým ešte bola pre niekoľkými rokmi. Rozhodne sa však nezľaknite, nakoľko sa Santorín rozhodne vyplatí navštíviť.

Rhodos

Tento ostrov rozhodne patrí medzi najznámejšie ostrovy už od staroveku. Už vtedy Kolos z Rhodosu patril medzi osem divov sveta. Teraz je zas ostrov známy vďaka veľkému počtu slnečných dní, čím si zaslúžil aj svoju prezývku „ Slnečný ostrov“. Nechajte sa okúzliť prastarou históriou tohto ostrova s prekrásnymi plážami.

Mykonos

Mykonos patrí momentálne medzi najobľúbenejšie z gréckych ostrovov. Potom, čo bol vďaka svojej kráse objavený hollywoodskymi hviezdami, sa jeho popularita veľmi rozšírila, ale teraz je preslávený hlavne vďaka vynikajúcim párty na ostrove. Biele domy v kontraste s prenikavo modrými dverami vytvárajú šarm ostrova. Úzke uličky, všadeprítomné balkóny, kvetiny so silnou vôňou sú iba dofarbením celkového obrazu, ktorý vytvára tento jedinečný ostrov omývaný krištáľovým morom. Nenechajte si ujsť ochutnávku vína v jednej z taverien porastenej vinnou révou a popritom si užívajte jedinečnú atmosféru tohto ostrova. Užite si tento krásny Kykladský ostrov, ktorý ponúka dovolenku snov s prekrásnou kulisou.

Kréta

Aj tento ostrov je veľmi populárny a je aj najväčším gréckym ostrovom. Tyrkysové more a staroveké pamiatky Vás určite okúzlia. Pôvodne na Kréte sídlila staroveká, veľmi vyspelá minojská civilizácia. K tej sa viaže aj legenda o Minotaurovi, ktorý bol držaný v labyrinte. Zaujímavou je dedina Matala, kde kedysi bývali členovia subkultúry Hippies. Na tomto ostrove sú vďaka výhodným klimatickým podmienkam najdlhšie vyššie teploty zo všetkých gréckych ostrovov. Preto ho bez starostí môžete navštíviť ešte aj v októbri. Medzi najkrajšie pláže sa radí Preveli blízko Moni Preveli, z ktorej môžete navštíviť aj známu kaplnku Kyriakis.

Zakynthos

Vitajte na tomto prekrásnom iónskom ostrove. Zakynthos sa právom radí medzi najkrajšie ostrovy Grécka. Ročne ho navštívi veľké množstvo turistov, predovšetkým kvôli známemu vraku pašeráckej lodi na pláži Navagio. Prekrásna je tiež Kalamaki Beach, ktorá je obklopená autentickými tavernami. Na pláži nájdete hniezda morskej korytnačky Karety obrovskej. Tá je maskotom ostrova, a pokiaľ budete mať trošku šťastia, tak si s ňou môžete zaplávať v mori. Krásnym zálivom je Limnionas. Zakynthos je správnym ostrovom pre každého milovníka dobrodružstva, prírody a tyrkysového mora.

Korfu

Cisárovná Sissi milovala tento ostrov celkom oprávnene. Nechala si na ňom vystavať aj svoj palác Achillion, ktorý tu môžete uvidieť. Ostrov spolu s Krétou a Rhodosom patrí medzi najobľúbenejšie Grécke ostrovy. Je plný historických odkazov s plážami, ktoré prekonajú aj Vaše najkrajšie sny. Sú obklopené olivovníkmi a divoko rastúcimi Kumquat, čo sú najmenšie citrusy na svete. Najvyššia hora ostrova je Pantokrator, čo znamená v preklade vládca všetkého. Na nej nájdete opustenú dedinku Paleo Períthia, v ktorej môžete navštíviť známu tavernu Fóros. Korfu je tiež známe vďaka svojmu veľkému počtu kláštorov a kostolov. Mesto Korfu označované aj Kérkyra má prekrásne historické centrum, ktoré je dokonca chránené Unescom. Záliv Glyfada je plný nádherných pláží a Myrtiotissa je zas rajom pre milovníkov potápania.

Kos

Kos je tretí najväčší ostrov súostrovia Dodekany a je 28 krát menší ako Kréta. Nachádza sa 3,5 km od Tureckej destinácie Bodrum a dokonca môžete z neho dovidieť až na ázijskú stranu. Ostrov je totiž pomerne dlhý a úzky, takže všetky zaujímavosti sú poblíž pobrežia. Vďaka tomu sa vždy môžete trošku schladiť v mori. O polostrove Kos sa tiež traduje, že má najširšie a najkrajšie pláže z celého Egejského mora. V letných mesiacoch je na ostrove okolo 40 stupňov, ktoré sú ideálne pre pobyt pri mori alebo bazéne. Medzi májom a októbrom Vás tu rozhodne nečaká dažďové počasie. Aj Kos ponúka krásnu prírodu rovnako ako ostatné grécke ostrovy. Kos je tiež známy svojími veľmi milými a srdečnými obyvateľmi, ktorí Vám radi pomôžu v akejkoľvek situácii. Nájdete tu veľké množstvo cyklotrás, ktoré vedú vôkol najkrajších bodov ostrova. Hlavným mestom ostrova je mesto Kos, v ktorom nájdete vynikajúce reštaurácie, butiky a útulné taverny. Najznámejšou je taverna Ampávris, ktorá sa nachádza pod šírim nebom.

Chaldiki

Teraz sa pozrieme na Grécku pevninu, aj keď sa vlastne jedná o polostrov, ktorý svojimi výbežkami pripomína tri prsty. Neskutočne dlhé pláže, fantastické zálivy a toto všetko obklopené tyrkysovým morom zaručuje nezabudnuteľný zážitok. Zároveň Vás očarí aj príroda obklopujúca svojou zeleňou celý polostrov. Mysy sa volajú Kassandra, Sithonia a Athos. Polostrov je plný úžasných plážových barov, ktoré lákajú návštevníkov všetkých generácií. Na Chaldiki sa dostanete najlepšie z letiska v Thesalloniky. V letných mesiacoch je na polostrove naozaj skutočne veľké teplo, preto sa neodporúča rodinám s deťmi ísť v letných mesiacoch na priame slnko. Na Chaldiki máte ale úžasné možnosti vodných športov. Poloostrov Athos zas ponúka množstvo historických kláštorov a kostolov.

Kefalónia

Jeden z turisticky menej známych gréckych ostrovov si rozhodne získa Vaše srdce. Stále je utajeným miestom medzi ostatnými turistickými ostrovmi. Biele dedinky sú tu obklopené olivovými hájmi a celý ostrov obklopuje more tyrkysovej farby. Táto krása je poprerastaná farebnými kvetmi, ktoré celoročne lahodia oku každého pozorovateľa. Malé dláždené uličky vedú romantickými dedinkami obkolesenými prekrásnou prírodou. Prekvapiť Vás môže aj srdečnosť miestnych obyvateľov. Kefalónia patrí k Iónskym ostrovom, z ktorých je dokonca najväčšia. Na ostrove je presne 22 pláží a zálivov, ktoré priam vyzývajú k odpočinku a kúpaniu. Hlavným mestom ostrova je Argostoli. Nájdete v ňom štýlové kaviarne, miestne taverny a lokálne trhy. Druhým najväčším mestom je Lixouri. Kombinuje sa v ňom modernosť s tradíciou a je populárnym predovšetkým u mladých ľudí, ktorý sa tu stretávajú a oslavujú nezabudnuteľné večierky na pláži. Za návštevu stojí rybárska dedinka Fiscardo. Tá ako jedna z mála prežila zemetrasenie v roku 1953 a preto tu môžete obdivovať pôvodnú architektúru z 18. storočia ešte aj dnes. Najznámejšou pamiatkou na Kefalónii je grota Drongarati, ktorá je stará cez 150 miliónov rokov. Nájdete tu tiež, tak isto ako na každom gréckom ostrove, veľké množstvo hradov, ktoré mali ostrov chrániť pred útočníkmi z mora.

Paros

Tento ostrov sa teší obľube u návštevníkov Grécka čím ďalej tým viac. Nachádza sa medzi Aténenami a Santorini. Na ostrove Vás očakáva tropická klíma v letných mesiacoch a počas zimných mesiacov zas príjemné. mierne podnebie. Neďaleko rôznych piesočnatých pláží môžete objaviť napríklad prastarý chrám alebo romantickú kaplnku. Ostrov je súčasťou Kyklad a ponúka typickú grécku kulisu, ktorá je tvorená z bielych domov obrastených farebnými kvetmi. Hlavným mestom ostrova je Parikia ležiaca priamo pri mori obklopená horskou kulisou. Na juhu ostrova sa nachádzajú kaviarne, bary a miestne kluby, ktoré začínajú vo večernom čase pulzovať životom. Schádzajú sa sem aj ľudia z ostatných ostrovov. Najstaršou pamiatkou na ostrove je osídlenie z roku 2 500  p.n.l. a Ancient Cementary, ktorý vznikol 700 rokov pred naším letopočtom. Krásnymi dedinami sú taktiež Lefkes, Naoussa a krásne plážeMartselo a Krios.

Skopelos

Nekonečne dlhé píniové lesy, olivové háje a divoké slivky Vás očakávajú na ostrove Skopelos, kde bol natočený aj muzikál Mamma Mia. Hlavným mestom ostrova je Skopelos, ktorý žiari svojimi bielymi domčekmi ponad tyrkysové more. Na ostrove je celkovo 120 byzanských pamiatok a dokonca aj ruiny benátskeho hradu z 13. storočia. Ale nečakajte tu masový turizmus. Tento ostrov má o niečo vyššie ceny ako ceny na ostatých gréckych ostrovoch. Napriek tomu je ostrov Skopelos Mekkou všetkých gurmánov. Najlepšie feta, olivy, ryby a cukety nájdete práve na tomto ostrove. Tunajšie reštaurácie ponúkajú lahodné delikatesy ako tzatziki a morské plody. To všetko môžete zapiť klasickým digestívom s názvom Ouzo. Tu strávený večer môžete nechať doznieť v jednom z lokálnych barov s výhľadom na more. Najkrajšími plážami ostrova sú Panormos Beach, Milia Beach, Velanio Beach a Agios Ioannis Beach. Pre milovníkov turizmu ostrov ponúka 30 turistických chodníkov po celom ostrove. Pričom sa môžete prechádzať píniovými lesmi, alebo aj vystúpiť na najvyššiu horu ostrova, ktorá nesie názov po známom gréckom orákulovi Delphi. Je z nej prekrásny výhľad na celý ostrov, jeho lesy a olivové háje. Tento ostrov je utajeným klenotom pre všetkých milovníkov pravej gréckej prírody.

Formality & víza

Obyvatelia Slovenskej a aj Českej republiky môžu na dovolenku do tejto destinácie cestovať na platný občiansky preukaz alebo cestovný pas. Držiteľ iného cestovného pasu je povinný sa informovať o pasových a vízových povinnostiach do danej destinácie na príslušnej ambasáde.

Zájazdy do destinácie Grécko

Kam môžete ísť

Korfuod 523
Krétaod 393
Rhodosod 415
Všetky regiónyzobraziť

Najlacnejšie zájazdy do destinácie

Grécko, Kréta, Piskopiano

84 %
Recenzie
(8)
Asterias Village Resort

Grécko, Kréta, Piskopiano

84 %
Recenzie
(8)
MapaFoto
 • Vhodný pre deti
 • Miniclub
 • Bazén
 • Detské ihrisko
 • Detský bazén
 • WIFI k dispozícii
 • 7 nocí
 • Bez stravy
 • Letecky
Cena na osobuod 393

Grécko, Kréta, Koutouloufari

83 %
Recenzie
(9)
Galaxy Villas

Grécko, Kréta, Koutouloufari

83 %
Recenzie
(9)
MapaFoto
 • Vhodný pre deti
 • Bazén
 • Detský bazén
 • WIFI k dispozícii
 • 7 nocí
 • Bez stravy
 • Letecky
Cena na osobuod 400

Grécko, Chalkidiki, Nea Kallikratia

80 %
Recenzie
(12)
Secret Paradise Hotel & Spa

Grécko, Chalkidiki, Nea Kallikratia

80 %
Recenzie
(12)
MapaFoto
 • Bazén
 • Wellness
 • WIFI k dispozícii
 • Vhodný pre deti
 • Priamo na pláži
 • Posilňovňa
 • Vnútorný bazén
 • Detské ihrisko
 • Detský bazén
 • 7 nocí
 • Raňajky
 • Letecky
Cena na osobuod 401

Inšpirujte sa recenziami našich zákazníkov

Žiadne recenzie neboli nájdené

Prečo si zvoliť Airstop

Globe
18 rokov Vám prinášame vysokú kvalitu cestovania za skvelé ceny
Plane
Garancia rovnakej ceny ako priamo v cestovnej kancelárii
Compass
Najväčšie rakúske a české cestovné kancelárie na jednom mieste
Card
Rezervácia online s možnosťou platby platobnou kartou