Turecko

Info o krajinách

Turecko

Dnes
33 °C
Čas letu
≈ 3h 20m
Mena - 1 = TRY
0.03 €
Časový posun
+1, 4:36
Zájazdy
O Turecku
Tipy na výlet
Galéria
POČASIE A KEDY CESTOVAŤ
Formality & víza
Zájazdy od 242

O Turecku

Cesta do Turecka je vždy dobrým nápadom. Ponúkne Slnko ale aj neuveriteľné kultúrne zážitky. Dovolenková destinácia pri Čiernom mori má naozaj čo ponúknuť. Zažijete tu kombináciu kultúrnych zážitkov, jedinečnej gastronómie a nádherných pláží. Najobľúbenejšou destináciou je turecké pobrežie, ktoré má viac ako 250 km pláží a krištáľovo priezračnú vodu a v okolí veľké množstvo kultúrnych pamiatok. Hlavným mestom Turecka je Ankara. O mnoho známejšia je však svetová metropola Istanbul, ktorá zažila veľké množstvo nadvlád a oplýva tisícročnou kultúrou. Výnimočná je už tým, že sa ako jediné mesto na svete rozkladá na dvoch kontinentoch. Spája praveké dejiny s modernosťou obrovskej metropoly. Nájdete tu vynikajúce bary, reštaurácie a tiež kluby. Za návštevu stojí rozhodne Modrá mešita, Hagia Sofia a antický bazár, kde zoženiete od korenia, ktorým rozváňajú úzke uličky bazára, až po mobilné telefóny naozaj všetko. Veľkú časť obyvateľstva tvoria Turci, Kurdi Zaza, Arabi a Albánci. K etnickým skupinám však patria aj Tatári a krymský Tatári. Medzi najkrajšie pláže sa radia Patara, Ölüdeniz, Iztuzu, Olympos a tiež Bozcaada.

Pre cestou do Turecka sa vždy odporúča skontrolovať si recenzie hotelov. To, čo vyhovuje jednému, nemusí byť tým pravým pre druhého. Rodinné hotely s obrovským aquaparkom nebudú ideálne pre intímnu romantickú dovolenku. Najlacnejšie hotely sa nachádzajú medzi Side a Alanya. Pre milovníkov nočného života sú najvhodnejšie lokality Side, Alanya, Bodrum a Antallya. Najluxusnejšie hotely zas nájdete v Belek, Antalya - Lara, Bodrum a Cesme. Rodinné hotely prevažne v Side a Belek. V Belek sa nachádzajú tiež hotely s možnosťou hrania golfu. Pláže dlhé viac ako sto kilometrov zabezpečia miesto pre každého návštevníka a hotelový personál zaručene rozpráva anglicky a aj nemecky. Hoci len 3 % krajiny ležia v Európe, sú pripravení aj na európskych turistov.

Aj turecká gastronómia je skvelým zážitkom a rozhodne Vás nečaká len kebab a lahmacun. Existuje široká škála lahodných pokrmov. V hoteloch však nebudú chýbať ani západné jedlá ako hamburger, pizza a steak. Nezabudnite ochutnať aj tradičnú kuchyňu. Mezze sú tradičné turecké predkrmy, ktoré sa podobne ako tapas, servírujú vo veľkej rozmanitosti, tak aby ste mohli ochutnať čo najviac. K najznámejším patrí jogurtový krém Haydari, mäsom alebo ryžou plnené hroznové listy, šaláty a nakladané morské plody. Turci milujú mäso. Najmä Köfte, čo sú guľky z mletého mäsa. Tiež milujú a často jedia aj grilované mäso. Baranie, kuracie, teľacie alebo jahňacie. Aj vnútornosti nájdete na ich jedálničku. Veľkou špecialitou je plnená zelenina. Plní sa ryžou alebo hrozienkami. Plnia sa papriky, cukety a tiež baklažány. Existujú vegetariánske aj mäsové verzie všetkých pokrmov. Najznámejšie sú však turecké sladkosti. Balkava je už svetoznámou delikatesou. Ide o listové cesto v sirupe, ktoré je ponúkané s mandľami alebo pistáciami. Lahodným je tiež mandľový puding a mliečna ryža. Turecká kuchyňa tradične používa veľké množstvo olivového oleja a je často o niečo ťažšia ako tá naša, čo môže niekedy viesť aj k žalúdočným ťažkostiam.

TURECKÁ RIVIÉRA

Antalya
Perla Tureckej riviéry, s ulicami lemovanými palmami a pomarančovníkmi, je najobľúbenejšou destináciou turistov a najkrajším mestom Tureckej riviéry. Láka množstvom historických pamiatok, prehliadkou starej časti mesta s antickým prístavom ale aj modernými barmi, reštauráciami a bohatým nočným životom v mnohých kluboch a open air diskotékach. Za výlet stoja aj neďaleké starobylé mestá Perge, Aspendos, Termessos.

Kemer
Turisticky obľúbená oblasť s kulisou tvorenou pohorím Taurus a píniovými lesmi leží cca 45 km západne od mesta Antalya. Na 35 km dlhom pobreží sa nachádza veľké množstvo zátok vhodných na potápanie, piesočnaté pláže a aj pláže s jemnými kamennými okruhliakmi. V mestečku Kemer stojí za návštevu moderný jachtársky prístav a nespočítateľné množstvo reštaurácií, kaviarní, barov a obchodíkov. K ďalším miestam, ktoré sa oplatí navštíviť patrí starobylé obchodné mestečko Phaselin a antický Olympos zasvätený bohovi ohňa.

Belek 
Najmladšia turistická oblasť s 12 km dlhou piesočnatou plážou, vhodná predovšetkým pre pokojnú odpočinkovú dovolenku, leží cca 40 km od mesta Antalya, na kraji chránenej krajinnej oblasti s píniovými a eukalyptovými lesmi. Je zvlášť vyhľadávaný medzi milovníkmi golfu, pre ktorých ponúka mnoho golfových ihrísk vyhovujúcich medzinárodným štandardom.

Alanya
Leží približne 140 km východne od mesta Antalya. Zhruba 22 km západne od Alanye sa nachádza turisticky obľúbené Incekum, čo v preklade znamená ,,jemný piesok" .Na západnej časti sa rozprestiera 3 km dlhá pláž Kleopatra, na východnej pláž Keykubat. Krásu krajiny dotvárajú široké zátoky, tyrkysové more, plantáže banánovníkov ale aj bavlníkové polia. Severne sa týči pohorie Taurus. Samotné mesto láka búrlivým nočným životom ale aj k príjemnej prechádzke v historickej časti mesta, pri ktorej môžete ochutnať množstvo špecialít miestnej kuchyne alebo zájsť do niektorého z obchodíkov s kobercami, koženým tovarom, so šperkami...

Side
Side sa nachádza medzi mestami Antalya a Alanya. Ponúka zaujímavú kombináciu antickej histórie, starého mesta s byzantskými ruinami a kostolmi, a moderného životného štýlu turistického mestečka s mnohými pohostinstvami, barmi, reštauráciami a obchodíkmi. Navštíviť sa oplatí aj blízky amfiteáter v Aspendos.

Lara-Beach/Kundu
Kundu je rozvíjajúcou sa modernou turistickou oblasťou neďaleko Antalye. Ponúka skutočne prvotriednu all inclusive dovolenku v luxusných hoteloch pri piesočnatých plážach vhodnú ako pre odpočinok tak aj pre aktívne športové vyžitie.

EGEJSKÉ MORE

Bodrum
Na polostrove ležiaci Bodrum, pôvodne nazývaný Halikamasos, je považovaný za jedno z najkrajších a najživších miest Egejského mora. Je označovaný ako St. Tropez Turecka. Mnohé zátoky vyzývajú k potápaniu, šnorchlovaniu či windsurfingu. V meste Bodrum sa nachádza križiacky hrad St. Peter, amfiteáter aj moderný jachtársky prístav. Malebné uličky historického jadra pozývajú k prechádzkam a návšteve reštaurácií, barov, obchodíkov a diskoték. Atmosféra je jedinečná, stretávajú sa tu miestny, umelci ale aj turisti z celého sveta.

Izmir
Izmir je tretím najväčším mestom Turecka, je označovaný ako perla Smyrny. Súčasná mestská oblasť ponúkajúca neuveriteľne rušný život, bola osídlená už pred viac ako 8000 rokmi a tým predstavuje najstaršiu mestskú oblasť sveta. V blízkosti mesta sa nachádzajú už len mladšie vykopávky. Vedľa hlavnej ikony mesta Izmir Saat Kulesi - Hodinovej veže je tiež veľmi zaujímavá osmanská nocľaháreň Kizlaragasi Han z 18 stor. ako typická ukážka osmanskej architektúry.

ISTANBUL
Istanbul, pôvodne Byzantion alebo Konštantínopol, je fascinujúcou metropolou Turecka a jediným mestom na svete, ktoré sa rozprestiera na dvoch kontinentoch.  Tie spája ale zároveň aj rozdeľuje Bosporská úžina. Hlavná časť mesta leží na juhovýchodnom cípe Európy, rozdelená zárezom mora na dve polovice. Tu sa nachádza väčšina významných pamiatok a tiež historické centrum mesta, pôvodne ešte z dôb Rímskej ríše. Takmer 3000 rokov staré mesto stále pripomína orientálnu rozprávku. Každá epocha zanechala na meste nezmazateľné pamiatky: Konštantínov stĺp, palác Topkali, Sulejmanova mešita, palác Dolmabahce, Modrá mešita, Tulipánová mešita, Veľký bazar....

Tipy na výlet

Fakultatívne výlety sprostredkuje miestna agentúra, s rezerváciou pomáha delegát.

Perge - Aspendos: prehliadka antického amfiteátru Aspendos a antického mesta Perge. Cena: € 45,- 
Pamukkale: prehliadka antického mesta Hierapolis a amfiteátra (celodenná so stravou). Cena: € 65,-
Phaselin: výlet jachtou s možnosťou potápania. Cena: € 43,-
Antalya: prehliadka starého mesta, plavba loďkou, návšteva kvapľovej jaskyne. Cena: € 39,- 
Myra/Kekova: prehliadka amfiteátra, kostola sv. Mikuláša, loďkou výlet k potopenému mestu Kekova. Cena: € 45,-
Rafting: uprostred nedotknutej prírody pod vedením školených inštruktorov. Cena: € 55,-
Jeeptour: divokou prírodou pohorie Taurus až k priepasti Saklikent. Možnosť vyskúšať si riadiť jeep. Cena: € 35,-

Vedľajšie náklady (orientačně v Eur)

JEDLO

Eur

Zmrzlina

1,20

Kebab

0,80

Ľahká večera

3,50

Voda 1,5 l

0,50

Pivo

1,20 - 2,00

Melón

1,10

Broskyne 1 kg

0,60

Hrozno 1kg

1,00

VSTUPNÉ

 

Pamukkale+Hierapolis

3,00

Pevnosť Van Kalesi

1,20

Podzemné město Derinkuyu

6,00

Efes

6,00

Yarebatan - Istanbul

6,00

DOPRAVA

 

Antalya bus MHD

1,17

Trajekt Marmara - Istanbul

11,70

Metro – Istanbul

0,80

Benzín 1 l

1,80


1 euro = 6,11 TRY

 

 

Vedlejší náklady (orientačně v Kč)

JÍDLO

Zmrzlina

30

Kebab

20

Lehká večeře

90

Voda 1,5 l

12

Pivo

30 - 50

Meloun

27

Broskve 1 kg

15

Hroznové víno 1kg

25

VSTUPNÉ

Pamukkale+Hierapolis

75

Pevnost Van Kalesi

30

Podzemní město Derinkuyu

150

Efes

150

Yarebatan - Istanbul

150

DOPRAVA

 

Antalya bus MHD

30

Trajekt Marmara - Istanbul

300

Metro – Istanbul

20

Benzín 1 l

45

POČASIE A KEDY CESTOVAŤ

Turecká riviéra 

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

Nejvyššia teplota

15

16

18

21

26

30

34

33

31

27

22

17

Najnižšía teplota

6

7

8

11

16

19

23

22

19

15

11

8

Teplota vody

16

16

16

17

20

23

25

27

26

23

20

18

Dĺžka sln. svitu

5

7

7

9

11

12

13

12

11

9

7

5

Dažďivé dni

11

9

6

4

3

1

1

1

1

4

5

11

Relativna vlhkosť

70

69

65

67

68

64

60

61

59

64

68

70

Formality & víza

Bezvízový režim, vlastný cestovný pas platný minimálne 6 mesiacov po návrate z destinácie, platí pre občanov Českej republiky a Slovenska. Držiteľ iného cestovného pasu je povinný informovať sa o pasových a vízových povinnostiach do danej destinácie na príslušnej ambasáde.

Zájazdy do destinácie Turecko

Kam môžete ísť

Istanbul & okolieod 370
Turecká riviéraod 242
Všetky regiónyzobraziť

Najlacnejšie zájazdy do destinácie

Hanay Suite
75 %27 recenzie

Turecko, Turecká riviéra, Side

 • Vhodný pre deti
 • Wellness
 • Posilňovňa
 • viac
 • 7 nocí
 • Bez stravy
 • letecky
Obľúbené
Cena na osobuod 242
od 242
Do obľúbených Poslať link
Lemas Suite
79 %39 recenzie

Turecko, Turecká riviéra, Side

 • Vhodný pre deti
 • Cyklistika
 • Wellness
 • viac
 • 7 nocí
 • Bez stravy
 • letecky
Obľúbené
Cena na osobuod 248
od 248
Do obľúbených Poslať link
Ada-1 Apart Hotel
83 %2 recenzie

Turecko, Turecká riviéra, Alanya

 • 7 nocí
 • Bez stravy
 • letecky
Obľúbené
Cena na osobuod 252
od 252
Do obľúbených Poslať link

Inšpirujte sa recenziami našich zákazníkov

Žiadne recenzie neboli nájdené

Prečo si zvoliť Airstop

Globe17 rokov Vám prinášame vysokú kvalitu cestovania za skvelé ceny
PlaneGarancia rovnakej ceny ako priamo v cestovnej kancelárii
CompassNajväčšie rakúske a české cestovné kancelárie na jednom mieste
CardRezervácia online s možnosťou platby platobnou kartou